GRAND SLAM

Άλμα τίτλου για τον Sinner στη Νέα Υόρκη

O Jannik Sinner “λύγισε” τον Daniil Medvedev με 3-1 σετ

Σε ένα ματς που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι και ο τελικός, ο Sinner επικράτησε του Medvedev με 6-2, 1-6, 6-1, 6-4 και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του US Open.

Είναι η 1η φορά που προκρίθηκε στα ημιτελικά του συγκεκριμένου τουρνουά ο Sinner, ο οποίος πλέον έχει από έναν ημιτελικό σε όλα τα majors. Παράλληλα άνοιξε και τον δρόμο για τον τίτλο, αφού μετά και απ’ αυτή τη νίκη είναι πια το αδιαφιλονίκητο φαβορί.

Δυο εμπόδια πρέπει να ξεπεράσει ακόμα για να φτάσει στο 2ο Grand Slam στη σεζόν ο 23χρονος Ιταλός, που θα παίξει την Παρασκευή με τον Jack Draper και αν τον κερδίσει θα αντιμετωπισει έναν εκ των Taylor Fritz και Frances Tiafoe στον τελικό.

Το παιχνίδι με τον Medvedev ήταν σκληρό, όμως ο Sinner έκανε τα λιγότερα λάθη και ήταν αυτός που ξεχώρισε. Ειδικά μετά το 2ο σετ, όπου ο Medvedev ανέβασε την απόδοσή του και ήταν πολύ καλός, ο Sinner ανέλαβε πάλι τα σκήπτρα κάνοντας ένα αψεγάδιαστο 3ο σετ για να ανακτήσει τον έλεγχο.

Το παιχνίδι θα μπορούσε εύκολα να οδηγηθεί σε 5ο σετ, αλλά ο Sinner επικράτησε στα κομβικά σημεία του 4ου. Συγκεκριμένα, έσβησε 2 break points στο 2-3, ισοφάρισε σε 3-3 και στο αμέσως επόμενο game έκανε εκείνος το μοναδικό break του σετ, για να περάσει μπροστά με 4-3. Αργότερα είχε match point και για το 6-3, αλλά τελικά ολοκλήρωσε το ματς στο δικό του σερβίς για το 6-4, σε 2 ώρες και 39 λεπτά συνολικού παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η 6η νίκη του Sinner με αντίπαλο τον Medvedev στις 7 τελευταίες συναντήσεις τους! Συνολικά μείωσε κι άλλο στο head-to-head στο 6-7, καθώς θυμίζουμε ο Ρώσος είχε κερδίσει τους 6 πρώτους αγώνες αυτού του rivalry!

Ο Sinner, ο οποίος έτσι κι αλλιώς είναι στο Νο.1 του Race και έχει αυξήσει αρκετά τη διαφορά του και στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης, έχει τη δυνατότητα να φτάσει ακόμα πιο μακριά αλλά και να ζευγαρώσει τους Grand Slam τίτλους του για το 2024.

Το πρώτο από τα δυο βήματα που απομένουν, όπως είπαμε θα το κάνει την Παρασκευή, στις 02:00 ώρα Ελλάδας (ξημερώματα Σαββάτου), απέναντι στον Jack Draper, που είναι ο μόνος παίκτης στο ταμπλό χωρίς χαμένο σετ!