Άνοιξε λογαριασμό στο Μεξικό με τη φανέλα της Κρουζ Αζούλ ο Γιώργος Γιακουμάκης

Πέτυχε δύο γκολ με κεφαλιές για σεμινάριο

Με… στιλ άνοιξε λογαριασμό στο Μεξικό ο Γιώργος Γιακουμάκης! Ο Έλληνας επιθετικός, στη 2η συμμετοχή του με τη φανέλα της Κρουζ Αζούλ, πέτυχε δύο γκολ με κεφαλιές για σεμινάριο, οδηγώντας την ομάδα του στο άνετο 3-0 επί της Τιχουάνα!

Ο 29χρονος ήταν όλα τα λεφτά για τους γηπεδούχους. Στο 33′ με μία αδιανόητη κεφαλιά-ψαράκι πίσω από το πέναλτι έκανε το 1-0, ενώ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ στο 52′. Φυσικά, με την εμφάνισή του ανάγκασε το κατάμεστο ”Estadio de la Ciudad de los Deportes” να τον αποθεώσει. Για την ιστορία, ο Ριβέρο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου είχε ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Κρουζ Αζούλ έχει ξεκινήσει ονειρεμένα στο μεξικάνικο πρωτάθλημα, μετρώντας τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς και χωρίς να έχει δεχθεί ακόμα γκολ (8-0)! Θυμίζουμε, η οκτώ φορές πρωταθλήτρια Μεξικού δαπάνησε 9 εκατ. ευρώ φέτος, προκειμένου να φέρει τον Γιακουμάκη στην Πόλη του Μεξικό από τη Σέλτικ. Και ο Έλληνας στράικερ ξεκίνησε ήδη την απόσβεση…