Δύο γκολ και ασίστ ο Γιακουμάκης στο 4-2 της Κρουζ Αζουλ επί της Πατσούκα

Εμφατική ήταν η επιστροφή του Γιώργου Γιακουμάκη στην ενδεκάδα της Κρουζ Αζούλ.Ο Έλληνας φορ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην ανατροπή επί της Πατσούκα, μετατρέποντας το 2-0 εις βάρος της ομάδας του σε 4-2, πετυχαίνοντας δύο γκολ και μοιράζοντας μία ασίστ για το 3-2!

Ο Γιακουμάκης επέστρεψε στο αρχικό σχήμα σημειώνοντας δύο γκολ, το πρώτο στο 45′  και το δεύτερο στο 55′, ενώ από δική του ασίστ ο Φαραβέλι στο 66ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην Κρουζ Αζούλ, «σφραγίζοντας» την εντυπωσιακή ανατροπή ο Σεπούλδεβα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Να σημειωθεί ότι ο Έλληνας επιθετικός επέστρεψε στην ενδεκάδα του Μαρτίν Ανσέλμι για πρώτη φορά μετά τον αγώνα εναντίον της Αμέρικα, όπου είχε επίσης σκοράρει ένα γκολ στη νίκη με 4-1. Χθες, για την 10η αγωνιστική της μεξικάνικης Liga MX, ήταν άκρως επιδραστικός στο παιχνίδι της Κρουζ Αζούλ, με δύο γκολ και μία ασίστ.

Με αυτή τη νίκη, η Κρουζ Αζούλ εξασφάλισε τουλάχιστον μια θέση στο “Play In” του Απερτούρα 2024 της Liga MX, καθώς και την πρωτοπορία στη βαθμολογία με 25 βαθμούς, έχοντας σημαντικό προβάδισμα έναντι των πλησιέστερων διωκτών της, όπως η Μοντερέι, η Τολούκα και οι Τίγρες (από 21 βαθμούς).