ATP

Έμεινε στο Νο.11 ο Τσιτσιπάς

Κέρδισαν μια θέση Dimitrov και Paul

O Στέφανος Τσιτσιπάς διατηρήθηκε στο Νο.11 της παγκόσμιας κατάταξης αυτή την εβδομάδα. Κέρδισαν από μια θέση οι Grigor Dimitrov και Tommy Paul.

Δεν άλλαξε κάτι στη θέση του Στέφανου Τσιτσιπά γι’ αυτή την εβδομάδα, με τον Έλληνα πρωταθλητή να διατηρείται στο Νο.11 της ΑΤΡ.

Οι δυο του τελικού της Στοκχόλμης, ο φιναλίστ Grigor Dimitrov και ο πρωταθλητής Tommy Paul, κέρδισαν από μια θέση, στο Νο.9 και στο Νο.11 του κόσμου αντίστοιχα.

Η άνοδος του Dimitrov ήταν και η μόνη αλλαγή που έγινε εντός του Top 10 γι’ αυτή την εβδομάδα, με τον Jannik Sinner να είναι πάντα στο Νο.1, έχοντας μια πολύ μεγάλη διαφορά – σχεδόν 5.000 βαθμών – από τον 2ο Carlos Alcaraz. Στο Νο.3 μένει ο Alexander Zverev και στο Νο.4 ο Novak Djokovic, με τον Daniil Medvedev να συμπληρώνει την 5άδα. Ο Taylor Fritz βρίσκεται στο Νο.6, ο Andrey Rublev στο Νο.7, ο Casper Ruud στο Νο.8, ο Dimitrov στο Νο.9 και ο Alex De Minaur στο Νο.10.

Δυο θέσεις κέρδισε ο πρωταθλητής του Almaty, Karen Khachanov, που βρίσκεται στο Νο.24. Ο Jiri Lehecka, φιναλίστ στην Αμβέρσα, κέρδισε 5 θέσεις και ανέβηκε στο Νο.28, επιστρέφοντας στο Top 30.

Ο πρωταθλητής της Αμβέρσας, Roberto Bautista Agut, άφησε πίσω του 15 θέσεις και επέστρεψε στο Top 50 και στο Νο.45. 13 θέσεις ψηλότερα βρέθηκε ο Aleksandar Vukic, ημιφιναλίστ στο Almaty, που ανέβηκε στο Νο.72. Τέλος, ο φιναλίστ του ίδιου τουρνουά, Gabriel Diallo, κέρδισε 31 θέσεις και έκανε την πρώτη του είσοδο στο Top 100, ανεβαίνοντας στο Νο.87.