GRAND SLAM

H Pegula απέκλεισε τη Swiatek!

Προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της σε έναν ημιτελικό Grand Slam διοργάνωσης!

H Pegula έβγαλε εκτός μάχης τίτλου το μεγάλο φαβορί, επικρατώντας της Swiatek με 6-2, 6-4 σε 88 μόλις λεπτά!

Ήταν ένα ματς στο οποίο έγιναν πολλά λάθη και υπήρχε έντονη νευρικότητα εκατέρωθεν, αλλά η Pegula η παίκτρια που συγκράτησε περισσότερο την ψυχραιμία της και ήταν σε θέση να εκμεταλλευτεί τις καταστάσεις.

Η 30χρονη Αμερικανίδα είχε σχεδόν τα μισά λάθη από την Swiatek (22 έναντι 41) κι έτσι έφτασε σχετικά εύκολα σ’ αυτό το μεγάλο αποτέλεσμα, σε λιγότερο από 1,5 ώρα.

Αφού κέρδισε τα πρώτα 4 games και προηγήθηκε με 4-0, η Pegula πήρε εύκολα το 1ο σετ με 6-2. Στο 2ο σετ έκανε ξανά γρήγορο break για το υπέρ της 2-1. Η Swiatek για 1η φορά στο ματς έδειξε να έχει σφυγμό, καθώς κέρδισε τα 2 επόμενα games και προηγήθηκε με 3-2, όμως στο 7ο game αντιμετώπισε ξανά προβλήματα στο σερβίς της.

Μετά από ένα μεγάλο σε διάρκεια game και 3 break points, η Pegula “έσπασε” τελικά ξανά την Πολωνή, για να ανακτήσει το προβάδισμα με 4-3. Δεν υπήρξε γυρισμός μετά απ’ αυτό για την Swiatek, με την Pegula να μη δυσκολεύεται ιδιαίτερα στα 2 επόμενα service games της και να κλείσει το ματς.

Ήταν η 4η νίκη της Pegula σε 10 αναμετρήσεις με τη Swiatek (4-6), με την Αμερικανίδα να προκρίνεται για 1η φορά στην καριέρα της σε έναν Grand Slam ημιτελικό, μετά από 6 χαμένους προημιτελικούς.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Karolina Muchova, έχοντας μια σημαντική ευκαιρία μπροστά της για να μπει στο παιχνίδι του τίτλου. Θυμίζουμε πως και στον άλλον ημιτελικό θα υπάρξει Αμερικανίδα και συγκεκριμένα η Emma Navarro, η οποία θα αντιμετωπίσει την Aryna Sabalenka, μεγάλο φαβορί τίτλου πλέον μετά και τον αποκλεισμό της Swiatek.