ATP

Πήρε τη ρεβάνς από τον Nishikori o Τσιτσιπάς

O Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-6 (6), 6-4

Περίπου 2 μήνες μετά από την ήττα του από το Kei Nishikori στον Καναδά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε και πάλι τον Ιάπωνα -αυτή τη φορά στη πρεμιέρα του στη Σαγκάη- κατάφερε να πάρει τη ρεβάνς και να ξεκινήσει δυνατά τη πορεία του στο Masters της Κίνας.

Επικίνδυνη αποστολή είχε ο Τσιτσιπάς, ο οποίος πέρα από το άγχος της πρεμιέρας στο 1000άρι τουρνουά της Σαγκάης, κλήθηκε να αντιμετωπίσει και τον έμπειρο Kei Nishikori, 2 μήνες μετά από την ήττα που είχε γνωρίσει ο Έλληνας πρωταθλητής στο Masters του Καναδά.

Η μάχη κρίθηκε στα 2 σετ, με τον Τσιτσιπά, αυτή τη φορά να επικρατεί με 7-6 (6), 6-4 και να πανηγυρίζει τη πρόκριση του στην επόμενη φάση, μετά από 1 ώρα και 45 λεπτά .

Η αναμέτρηση στο 1ο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένη. Κανένας από τους 2 τενίστες δεν βρήκε τρόπο να επιβάλει τον ρυθμό του, πράγμα που διαφαίνεται από το γεγονός πως δεν υπήρχε ούτε ένα break point.

Το 1ο σετ θα κρινόταν στο tie break, με τον Nishikori να βρίσκει 1ος τον τρόπο και να δίνει στον εαυτό του ένα set point στο 6-5. Ο Στέφανος αντιμετώπισε την απειλή του Ιάπωνα, και με ένα σερί 3 πόντων, αντέστρεψε την κατάσταση και έκλεισε αυτός το σετ με 7-6 (6).

Η κατάσταση στο 2ο σετ ήταν πιο εύκολη για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία. Η αρχή έγινε στο 7ο game εκεί όπου σημείωσε το 1ο και το μοναδικό στον αγώνα, και έκτοτε έκλεισε με συνοπτικές  διαδικασίες το σετ με 6-4 και το ματς με 2-0.

Αυτή ήταν η 4η μάχη μεταξύ των 2 αθλητών, με τον Τσιτσιπά να σημειώνει την 2η νίκη του απέναντι στον Nishikori.

O Nishikori μπορεί να βρίσκεται στο Νο.153 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά πρόκειται για ένα τενίστα που έχει δώσει τα διαπιστευτήρια του, καθώς μετράει πολλούς τελικούς στη καριέρα του – με αποκορύφωμα αυτόν τυ US Open το 2014 – ενώ έχει βρεθεί και στο Νο.4 του κόσμου.

Ο Στέφανος στη Κίνα έχει ως κορυφαία επίδοση τα ημιτελικά, εκεί όπου βρέθηκε το 2019. Πέρυσι έφτασε έως τον 3ο γύρο. Επόμενη στάση για τον Τσιτσιπά θα είναι ο Alexandre Muller, ο οποίος νίκησε νωρίτερα τον Felix Auger-Aliassime με 6-3, 6-2.