ATP

Στη φάση των «16» του Masters της Σανγκάης προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 7-5) του Αλεξάντρ Μίλερ

Ο Τσιτσιπάς πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση -βρίσκοντας μικρή αντίσταση στο 2ο σετ- απέναντι στον προερχόμενο από τα προκριματικά, Alexandre Muller, τον οποίο και κέρδισε με 6-3, 7-5, σε 1 ώρα και 27 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς φάνηκε αρκετά συγκεντρωμένος από το 1ο σετ. Στην αρχή τα πράγματα κύλησαν ομαλά, με τους 2 τενίστες να κρατάνε όλα τους τα σερβίς και διαμορφώνουν το σκορ στο 3-3.

Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς ανέβασε την απόδοση και με ένα σερί 3 game, με 2 break, έκλεισε το σετ με 6-3 σε 39 λεπτά.

Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς συνέχισε στην ίδια ένταση, παίρνοντας προβάδισμα με break στο 6ο game (4-2) και ξεφεύγοντας με 5-2.Σε αυτό το σημείο μόνο έχασε την συγκέντρωση του, όπου ο Γάλλος αντίπαλος τους εξαπέλυσε μια αντεπίθεση κάνοντας ένα σερί 3 κερδισμένων game, αλλά και πάλι ο Τσιτσιπάς φάνηκε να ελέγχει την κατάσταση, κλείνοντας σε κομβικό σημείο το σετ με 7-5 Και τον αγώνα με 2-0.

Με αυτόν τον τρόπο ο Τσιτσιπάς έκλεισε το μεγάλο ντέρμπι με τον Daniil Medvedev, στα πλαίσια της φάσης των “16”.

Οι αθλητές θα δώσουν την 14η μάχη μεταξύ τους, με τον Ρώσο να έχει πετύχει 9 νίκες έναντι 4 του Τσιτσιπά.

Στο τουρνουά της Σαγκάης έχουν βρεθεί μια φορά, το 2019, εκεί όπου ο Medvedev επιστάτησε με 7-6 (5), 7-5. Το 2024 δεν έχουν βρεθεί αντιμέτωποι. Η τελευταία φορά που βρέθηκαν αντίπαλοι ήταν το 2023, στο τουρνουά της Βιέννης, με τον Ρώσο να κερδίζει 6-4, 7-6 (6).

Η τελευταία νίκη του Τσιτσιπά ήταν το 2022, στο ATP Finals, στη φάση των ομίλων, με τον Στέφανο να κερδίζει, 6-3, 6-7 (11), 7-6 (1).

Ο Στέφανος φτάνει στον 4ο γυρο της Σαγκάης για 2η φορά στη 5η συμμέτοχη του. Πέρυσι αποκλείστηκε στο 3ο γύρο, ενώ η κορυφαία του επίδοση ήταν το 2019 όταν και έφτασε έως τα ημιτελικά.

Φέτος μέχρι στιγμής μετράει 2 τελικούς. Ο ένας ήταν στο Μόντε-Κάρλο εκεί όπου κατέκτησε τον τίτλο για 3η φορά στη καριέρα του και ο άλλος ήταν στη Βαρκελώνη όπου ηττήθηκε. Και στους 2 τελικούς αντίπαλος του ήταν ο Casper Ruud.